Vydejte se o Velikonocích do Olomouce zpět k Růžové zahrádce

AKTUALITA | 9. 4. 2020

Muzeum umění připravilo na svých internetových stránkách virtuální prohlídku výstavy "Růžová zahrádka".

Vrátit se v čase do 18. a 19. století - obdivovat půvab, živost a osobitost výzdoby „modlitbiček“ - ocenit tvůrčí invenci amatérských malířů a písařů tehdejšího českého a moravského venkova – to vám umožní malý velikonoční dárek Muzea umění a jeho kurátorky Anežky Šimkové. Pojďte si s námi připomenout výstavu Růžová zahrádka | Rukopisné modlitební knížky 18. a 19. století.  „Dnes si znovu uvědomuji, že útěšná líbeznost a nadějeplné poslání těch drobných knížeček pomáhaly v každém čase mírnit dopad málo útěšných dnů…,“ prozrazuje Anežka Šimková, proč se rozhodla zrovna v těchto dnech připomenout rukopisné modlitební knížky 18. a 19. století. Muzeum umění Olomouc je v rámci svého Roku knihy představilo formou výstavy a publikace v roce 2009. Tehdy se poprvé pochlubilo uzavřeným sběratelským konvolutem pražského kunsthistorika a sběratele Jana Poše, získaným do knižní sbírky muzea a upozornilo tak na jedinečný fenomén knižní kultury u nás.  Jak rukopisné modlitební knihy vypadaly, kdo byli jejich autoři, a proč je tvořili, prozradila Anežka Šimková a Pavel Černý v rozhlasovém pořadu Evy Ociskové (ČR Vltava 6. 7. 2009)

https://www.muo.cz/vydejte-se-s-nami-o-velikonocich-zpet-k-ruzove-zahradce--3319/

Publikace byla oceněna ve dvou prestižních soutěžích, a to Nejkrásnější knihu roku, ve které získalo 1. cenu v kategorii Svazu polygrafických podnikatelů za vynikající polygrafické zpracování a dále v Národní soutěži muzeí Gloria musealis v kategorii Muzejní Publikace roku 2009.

Ukázku z knihy si můžete prohlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=dVqh-12hz1c&list=UUMhT5Yk-rWBUJ4CY4clQ9-g&index=85

Související produkt

Růžová zahrádka. Rukopisné modlitební knížky 18. a 19. století. Sbírka Jana Poše.
Jan Poš, Pavel Černý, Zdeněk R. Nešpor, Jan Kvapil, Jiří Šalamoun, Anežka Šimková
2009