Růžová zahrádka. Rukopisné modlitební knížky 18. a 19. století. Sbírka Jana Poše.

Dostupnost
Skladem
Cena s DPH
583 Kč
Cena bez DPH
583 Kč
Původní cena
709 Kč

Obsáhlá publikace s 333 barevnými reprodukcemi, vycházející u příležitosti stejnojmenné výstavy v Arcidiecézním muzeu Olomouc.

Kniha poprvé komplexně seznamuje čtenáře s fenoménem rukopisných modlitebních knížek 18. a 19. století, které jsou fascinující a nedoceněnou kapitolou historie knižní kultury dvojjazyčného českého a moravského venkova. Předlohami pro jejich opisy byly tehdy hojně rozšířené tisky modlitebních knih; ručně je opisovali, zdobili a ilustrovali nejčastěji učitelé a jiní laici, a dodávali jim tak novou výtvarnou kvalitu. Odborná teoretická část knihy doplněná obrazovým doprovodem obsahuje studii Jana Poše, původního majitele této ojedinělé sbírky modlitebních knížek, která je zaměřena na výtvarné kvality rukopisů, další studie Pavla Černého, Zdeňka R. Nešpora a Jana Kvapila uvádějí tyto artefakty do obecnějších kulturněhistorických souvislostí, textovou část doplňuje vzpomínková esej Jiřího Šalamouna, věnovaná sběrateli Janu Pošovi. Těžištěm knihy jsou obrazové medailony jedenapadesáti vybraných českých a německých rukopisů, ukazující v rozsáhlé obrazové příloze na rozmanitost výtvarných přístupů jednotlivých autorů. Součástí publikace je německé a anglické resumé. 

Publikace byla oceněna ve dvou prestižních soutěžích, a to Nejkrásnější knihu roku, ve které získalo 1. cenu v kategorii Svazu polygrafických podnikatelů za vynikající polygrafické zpracování a dále v Národní soutěži muzeí Gloria musealis v kategorii Muzejní Publikace roku 2009.

Ukázku z knihy si můžete prohlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=dVqh-12hz1c&list=UUMhT5Yk-rWBUJ4CY4clQ9-g&index=85

Ean
8087164150
Publikováno v roce
2009
ISBN
80-87164-15-0
Vazba
V8
Jazyk
česky, anglicky, německy
Formát
200 x 300 mm
Autor
Jan Poš, Pavel Černý, Zdeněk R. Nešpor, Jan Kvapil, Jiří Šalamoun, Anežka Šimková
Grafický design
Počet stran
264
Vydavatel
Arbor vitae
Překladatel
Počet ilustrací
333
Další knihy v kategorii
Cirkus pictus – zázračná krása a ubohá existence Výtvarné umění a literatura 1800–1950
Tomáš Winter, Pavla Machalíková
2017
František Pacík
Marie Klimešová
2008
1912. 100 let od otevření Obecního domu v Praze
L. Heczková, A. Hnojil, V. Ježek, P. Ježková, H. Klínková, Z. Lukeš, L. Merhaut, M. Nešlehová, M. Petříček, T. Pospiszyl, A. Pravdová, M. Rakušanová, R. Švácha
2012