Ferdinand Staeger

Dostupnost
Skladem
Cena s DPH
890 Kč
Cena bez DPH
890 Kč

Malíř a grafik Ferdinand Staeger se narodil roku 1880 v Třebíči. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Jakuba Schikanedera.

Byl členem Spolku německých výtvarných umělců v Čechách. Živil se jako kreslíř pro časopisy Švanda dudák a Zlatá Praha. V širší známost vešel svojí spoluprací s mnichovským časopisem časopis Jugend, představujícím nejvýznamnější platformu tehdejších uměleckých snah, jehož jméno inspirovalo dodnes užívaný  termín Jugendstil, obdobu u nás užívaného názvu  secese. Od roku 1908 žil s přestávkami ve Vídni, v Třebíči a Mnichově. Přestože byl vynikající malíř, prosadil se zejména jako grafik. Ilustroval řadu literárních děl, mimo jiné od Adalberta Stiftera, Josepha von Eichendorffa, Hanse Fraungrubera, Eduarda Mörikeho nebo Gerharta Hauptmanna. Staegerovy práce vynikají delikátní, jemně traktovanou kresbou s až minuciózními prvky, upomínajícími spíše na atmosféru biedermeieru. Druhá polovina dvacátých let minulého století představuje  pozvolný útlum grafické tvorby a výraznější návrat k malbě. Postupně se u něj projevovaly vlivy symbolismu a propracoval se k exaltovanému projevu kladoucímu důraz na dokonalost formy a malebnost mystických, tajemných, vizí. Během druhé světové války byla velká část jeho díla zničena. Zemřel v roce 1976 v německém Waldkraiburgu.

Kniha vyšla za laskavé podpory Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu kultury České republiky, Česko-německého fondu budoucnosti.

Ean
9788088256205
Publikováno v roce
2021
ISBN
978-80-88256-20-5
Vazba
V8
Jazyk
čeština, němčina
Formát
265 x 210 mm
Autor
Gustav Erhart, Pavel Růt
Grafický design
Pavel Růt
Počet stran
240
Vydavatel
Arbor vitae societas
Překladatel
Radovan Charvát
Počet ilustrací
310
Další knihy v kategorii
Oheň do papíru nezabalíš
Marie Klimešová (ed.) Texty: Petr Vaňous, Anna Vartecká, Martin Souček, Petr Jindra, Marie Klimešová
2017
Oldřich Rosenbaum / Oldric Royce: Život s módou v Praze a v New Yorku
Eva Uchalová
2017
Daniela Vinopalová
Pavla Pečinková, Adriana Primusová
2015