Nejkrásnější kniha roku 2019

 

Vážení a milí, Arbor vitae se stalo s dvěma prvními cenami  jedním z nejúspěšnějších nakladatelství v soutěži Nejkrásnější kniha roku 2019. Máme velkou radost a děkujeme všem, kdo se na vzniku knih podíleli.

1. MÍSTO - CENA MINISTERSTVA KULTURY ČR, KATEGORIE ODBORNÁ LITERATURA NÁZEV: JDI NA VENKOV! AUTOR/KA: TOMÁŠ WINTER, PAVLA MACHALÍKOVÁ GRAFICKÝ DESIGN: TEREZA HEJMOVÁ, ADÉLA SVOBODOVÁ

„Tato kniha je skvělým příkladem zpracování komplexního a rozsáhlého obsahu edukativního a odborného charakteru. Designérka si je vědoma výtvarného jazyka folkloru a tradicí lidové kultury. Z tohoto dokáže vytěžit a nacházet spoustu inspirace, kterou formálně převádí do drobných, hravých a líbivých detailů, které tuto knihu posunují od konvenční odborné publikace ke krásné knize. Číst a listovat o lidové tradici a výtvarné kultuře venkovského lidu nebyla nikdy větší radost. Ano, jdu na venkov!“ (MILAN NEDVĚD, ČLEN VÝTVARNÉ KOMISE)

1. MÍSTO - CENA MINISTERSTVA KULTURY ČR - KATEGORIE BIBLIOFILIE A AUTORSKÉ PRÁCE NÁZEV: MALÍŘ A MOR / LE PEINTRE ET LA PESTE AUTOR/KA: PETR PAZDERA PAYNE ILUSTRACE: JIŘÍ ŠTOURAČ GRAFICKÝ DESIGN: JIŘÍ LAMMEL

„Patnáct celostránkových kreseb přírodním uhlem, založených na sugestivním podání valérů šedé, inspirovaných slavným románem Alberta Camuse Mor. Jejich autor Jiří Štourač jimi znovu potvrdil nejen svůj mimořádný výtvarný talent, ale v estetické rovině dokázal zakotvit i stále platné varovné memento, které právě dnes, v souvislosti s novou světovou epidemií, získalo nečekaně na aktuálnosti.“ (Gustav Erhart, člen výtvarné komise)

Více naleznete zde.

Nejkrásnější české knihy roku každoročně pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví. V soutěži o nejlepší knižní design je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách.

 

Související produkt

Jdi na venkov! Výtvarné umění a lidová kultura v českých zemích 1800–1960
Tomáš Winter, Pavla Machalíková
2019